Start w kategorii otwartej, fot. Marek MatusiakW niedzielę, 17 czerwca 2018 roku, w Ostrowie odbył się Bieg Niepodległości dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na starcie przy remizie strażackiej stanęło 67 zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Sędzią głównym biegu był Roman Kaszyński, a sędziami technicznymi: proboszcz ostrowskiej parafii ks. Witold Zieliński, Józef Gacek, Jan Lewandowski i Mariusz Wojciechowski.

W kategorii urodzonych do 2008 roku, biegu na 300 metrów, zwyciężył Filip Śmigielski (2008r.) ze Zbytowa. Drugie miejsce zajęła Kinga Krzywińska (2008r.) z Bielska, a trzecie Oskar Roszak (2009r.) z Różanny.

W kategorii urodzonych w latach 2005-2007, biegu na 600 metrów, pierwsze miejsce zajął Szymon Ulatowski (2005r.) z Bydgoszczy. Druga była Daria Deręgowska (2005r.) z Bielska, a trzeci Alan Matuszak (2005r.) z Bielska.

W kategorii urodzonych w latach 2002-2004, biegu na 1200 metrów, wygrał Maciej Wańkowski (2002r.) z Bielska. Drugie miejsce zajął Jędrzej Wolski (2004r.) z Mogilna, a trzeci był Bartłomiej Bąk (2003r.) z Ostrowa.

W kategorii otwartej, dystans 3900 metrów najszybciej pokonał Filip Siwak (1995r.) z Gdańska. Drugi do mety dobiegł Piotr Śmigielski (1984r.) ze Zbytowa, a trzeci był Piotr Wańkowski (1995r.) z Bielska. Zgodnie z powiedzeniem, że przykład idzie z góry, w kategorii tej czynnie uczestniczył ks. proboszcz Witold Zieliński, który przyjmował zgłoszenia do biegu.

Po zakończonej rywalizacji sportowej wszyscy zaproszeni zostali na plac przy remizie strażackiej gdzie zwycięzcy poszczególnych kategorii odebrali puchary i nagrody książkowe. Pozostali laureaci otrzymali książki "Wszystko, co Polska stanowi" ufundowane przez parafię. Dodatkowo pucharami obdarowani zostali najmłodszy uczestnik biegu, urodzony w 2015 r. Bartosz Kolczyński z Ostrowa i najstarszy uczestnik urodzony w 1966 r. Wiesław Gorzelańczyk z Szydłówca. Każdy uczestnik biegu na pamiątkę mógł zatrzymać swój numer startowy i plakietki okolicznościowe. Następnie odbyła się biesiada przy kiełbaskach z grilla oraz wielkim okolicznościowym torcie upieczonym przez Iwonę Kujawę i Joannę Smolak.

Organizatorami biegu byli parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie, Rada Sołecka i miejscowe OSP. Ponadto w organizację zaangażowali się: Iwona Kujawa, Joanna Smolak, Ewa Matusiak, Henryk Wojtylak i Mariusz Cierzniak. Bieg Niepodległości został objęty patronatem honorowym wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Fotorelację z biegu zamieszczamy w galerii, w wydarzeniach sportowych.

ADMINISTRATOR