Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek
en fr de pl pt ru es

Józef Gacek (w środku) był Radnym Miejskim w kadencji 1998-2002. fot. Marek MatusiakWprowadzony przez Radę Miejską nowy podział Gminy Strzelno na stałe obwody głosowania jest korzystny dla Sołectw Ostrowo i Ciencisko. Dzięki zmianom sołectwa mają zagwarantowane, że w Radzie Miejskiej zasiądzie radny z jednej z tych miejscowości. Dotychczas takiej gwarancji nie było.

Ostatnimi Radnymi Miejskimi z Ostrowa byli Józef Gacek w kadencji 1998- 2002 oraz Zofia Borowska w kadencji 2006- 2010. W kadencjach 2002-2006 i 2010- 2014 nikomu z Ostrowa ta sztuka się nie udała.

W 2010 roku, kiedy to odbyły się ostatnie wybory samorządowe do Rady Miejskiej Strzelna nie wszedł żaden kandydat z Ostrowa i Cienciska, ponieważ okręg, do którego należały oba Sołectwa obejmował również część Strzelna oraz inne Sołectwa. Niekorzystny rozkład głosów spowodował, że do Rady weszli kandydaci spoza Ostrowa i Cienciska.

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się 22 listopada, Radni dokonali zamiany okręgów i obwodów wyborczych. Ostrowo i Ciencisko znalazły się w 6 obwodzie okręg nr 12. Nowy podział jest korzystny dla obu sołectw. Gwarantuje on, że z Ostrowa lub Cienciska będzie na pewno wybrany 1 Radny. Mieszkańcy z obu miejscowości będą głosować tylko na kandydatów z tych dwóch sołectw, a nie jak dotychczas także na kandydatów z innych miejscowości.

Zgodnie z uchwałą w Gminie Strzelno jest 10 obwodów i 15 okręgów wyborczych. Z tego 5 obwodów jest 2 mandatowych, a pozostałych 5 to obwody 1 mandatowe. Na Ostrowo i Ciencisko przypada 1 mandat.

Siedzibą obwodowej Komisji Wyborczej nr 6 będzie Świetlica Ochotniczej Straży w Ostrowie.

Treść uchwały do pobrania-Uchwała zmieniająca obwody wyborcze..

ADMINISTRATOR