Dzisiaj jest: 17 Listopad 2019    |    Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz
en fr de pl pt ru es

Scena upadku Jezusa pod krzyżem. fot. Marek MatusiakPo raz siódmy, w niedzielę 18 kwietnia 2018 roku, w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowie,  z inicjatywy księdza proboszcza Witolda Zielińskiego odbyło się Misterium Męki Pańskiej drogami Ostrowa. Tegorocznemu Misterium przyświecał cytat z Listu do Efezjan "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga."

Scena w której Stanisław Kostka będąc chłopcem podejmuje życiową decyzję. fot. Marek MatusiakMisterium rozpoczęło się mszą św. o godzinie 15:00, której przewodniczył ks. prof. Grzegorz Iwiński. Pierwsze sceny, podobnie jak rok wcześniej, odegrano w murach świątyni i nawiązywały one do Ostatniej Wieczerzy Pana Jezusa z apostołami. Obok głównego wątku męczeńskiej śmierci Zbawiciela i Jego Zmartwychwstania przyblizona został postać Świętego Stanisława Kostki. Ten młody polski szlachcic podobnie jak Samuel usłyszał Boga, wołającego go po imieniu. I jak Samuel odpowiedział: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha!”(1 Sm 3,9) - jak czytamy w liscie Episkopatu Polski na Rok Świętego Stanisława Kostki. Następnie zebrani opuścili kościół aby udać się w Drogę Krzyżową za niosącym krzyż Jezusem bezlitośnie popędzanym przez żołnierzy. Wierni i aktorzy wyruszyli procesją w kierunku Domu Strażaka, tam zawrócili i udali się na trawnik między kościołem a plebanią, gdzie rozegrały się sceny obnażenia Pana Jezusa z szat, ukrzyżowanie i śmierć na krzyżu. Na tym nie zakończyło się jednak niedzielne rozważanie. Ostatnia scena pt. "Stanisław w niebie" odegrana została w kościele.

W poszczególnych rolach wystąpili:

Jezus – Robert Czechorowski

Maryja – Izabela Wierzbińska

Stanisław – Bartłomiej Bąk

Św. Barbara – Martyna Kuczyńska

Pieśniarka – Aleksandra Nadolna

Paweł – Mateusz Wojciechowski

Setnik – Mariusz Cierzniak

Żołnierze – Radosław Bąk, Dawid Arent, Wojciech Wierzbiński, Maciej Wańkowski, Miłosz Nowakowski

Szymon Cyrenejczyk – Jakub Ciss

Weronika – Weronika Chmal

Płaczki – Amelia Nadolna, Aleksandra Kameduła, Dominika Kamińska, Martyna Kuczyńska, Wiktoria Kameduła, Wiktoria Gallas, Gabriela Sadowska

Matka Stanisława – Julia Paszkiewicz

Ojciec Stanisława – Jakub Orchowski

Arcykapłani – Miłosz Deręgowski, Franciszek Matusiak

Szymon Gorliwy – Bartosz Hartwich

Maria Magdalena – Karolina Nadolna

Piotr – Marcin Rosiński

Jan – Patryk Sadowski

Juda Tadeusz – Oskar Mazurek

Tomasz – Adam Kwiatkowski

Andrzej – Andrzej Wesołowski

Filip – Gracjan Lewandowski

Bartłomiej – Wiktor Wiącek

Jakub – Grzegorz Nadolny

Śpiew – Grzegorz Gaca, Patrycja Politowska, Katarzyna Zwolińska, Oliwia Dulik, Kinga Kuczyńska, Daria Deręgowska, Aleksandra Ciabach, Aleksandra Wojciechowska, Martyna Szparagowska, Jagoda Kujawa, Julia Hartwich, Monika Szparagowska, Julia Przybyszewska

Anioł I – Monika Andrzejewska

Anioł II – Marta Waszak

Zuzanna – Karina Piekarska

Salome – Agata Lewandowska

Maria, żona Kleofasa – Marcelina Świątek

Rachela – Kornelia Dobrzeniecka

Pomysłodawcą, scenarzystą i reżyserem przedstawienia był ks. proboszcz Witold Zieliński. O bezpieczne przejście drogami Ostrowa zadbali strażacy ochotnicy z jednostek OSP Bielsko i OSP Ostrowo, a wsparcia organizacyjnego udzialiła Dyrekcja Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bielsku i Zakład Pogrzebowy Pawlińscy ze Strzelna. Scenografię wykonali: Ewa MatusiakJoanna RyfaMariusz Cierzniak, Julia Kaszyńska, Andrzej Wesołowski, Franciszek Matusiak, a o kostiumy dla aktorów zadbały panie: Anna Byczkowska, Janina Kameduła i Wiktoria Karaszkiewicz. Przebieg Misterium Męki Pańskiej uwiecznił na zdjęciach Marek Matusiak. Poniżej zapraszamy do obejrzenia ostatniej sceny:


ADMINISTRATOR