Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek
en fr de pl pt ru es

Patrycja Politowska, Mikołaj Lewandowski i Karolina Nadolna (patrząc od lewej) nieśli w tym roku wieniec dożynkowy Sołectwa Ostrowo fot. arch. Sołectwa Ostrowo

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość po ciężkiej pracy. Dlatego my, rolnicy parafii Ostrowskiej z darami ziemi z owocami ciężkiej pracy stajemy dziś przed Bogiem, aby podziękować za zebrane plony […]- mówił podczas dożynek parafialnych Starosta Michał Szymański.

W niedzielę, 25 sierpnia 2013 roku rolnicy podziękowali za tegoroczne żniwa podczas parafialnych uroczystości dożynkowych. Uroczystość, której przewodniczył ksiądz proboszcz Witold Zieliński, rozpoczęła się o godzinie 9.45 od zbiórki poszczególnych delegacji z wieńcami przy kościele parafialnym.

Starostowie tegorocznych dożynek: Alicja Bartz i Michał Szymański przynieśli do kościoła parafialnego chleb dożynkowy. fot. arch. Sołectwa OstrowoWieniec Sołectw Bielsko i Podbielsko nieśli (od lewej) Sylwia Wojtylak- Gallas, Ryszard Spochacz i Agnieszka Arnt. fot. arch. Sołectwa OstrowoGospodarzami dożynek były wspólnie Bielsko i Podbielsko. Stąd też Starostami dożynek byli Alicja Bartz oraz Michał Szymański. Z kolei wieniec dożynkowy z tych miejscowości nieśli Sylwia Wojtylak- Gallas, Agnieszka Arent oraz Ryszard Spochacz. Pozostałe wioski reprezentowali z wieńcami: Zbytowo- Marianna Borys, Stefania Łukomska i Stanisław Strzelecki, Ciencisko- Ewa Bicka, Ewa Pankowska oraz Krystian Janowski, Ostrowo- Patrycja Politowska, Karolina Nadolna oraz Mikołaj Lewandowski.

W tym roku wieniec z Sołectwa Ciencisko nieśli: (od lewej) Anna Bicka, Krystian Janowski i Ewa Pankowska. fot. arch. Sołectwa OstrowoOkoło godziny 10.00 po poświęceniu chleba dożynkowego oraz wieńców przez Proboszcza, zostały one przez poszczególne delegacje, na czele których jako pierwsi szli Starostowie dożynek- Alicja Bartz i Michał Szymański,  procesyjnie wniesione do kościoła parafialnego, gdzie zostały następnie złożone u stóp ołtarza. Chleb natomiast spoczął na ołtarzu.

Do kościoła parafialnego wieniec dożynkowy Sołectwa Zbytowo wnieśli: (od lewej) Stefania Łukomska, Stanisław Strzelecki oraz Marianna Borys. fot. arch. Sołectwa OstrowoStarosta Michał Szymański na wstępie uroczystości powiedział: […] W tym roku plony są zadowalające mimo przedłużającej się zimy. Jednak przyroda dopełniła wszystkiego w odpowiednim czasie. Na szczęście omijały nas klęski powodzi i wielkich nawałnic niweczących prace rolnika. Ciebie czcigodny Księże Proboszczu prosimy o odprawienie mszy dziękczynnej za zebrane plony.

Proboszcz Witold Zieliński podziękował wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie tegorocznych dożynek parafialnych. fot. arch. Sołectwa OstrowoW chwilę później rozpoczęła się liturgia uroczystej mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony. Podczas homilii ksiądz Witold Zieliński wskazał, że rolnicy przynieśli do świątyni to, co najlepsze z tegorocznych plonów, aby podziękować Bogu za opiekę, którą ich obdarzył. Duchowny mówił o tym, że codzienna praca rolników związana jest nie tylko trudem, ale towarzyszy jej ciągły niepokój o to, czy to co zostało zasiane zostanie zebrane oraz czy uda się sprzedać wyprodukowane plony. Nawiązał również do słów wieloletniego duszpasterza rolników Ś. p. Biskupa Romana Andrzejewskiego, który zwykł mówić- Ziemia jest rzetelna i rzetelne są też ręce rolnika.

Na zakończenie liturgii mszy  św. wierni usłyszeli wiersze o tematyce dożynkowej, które recytowały uczennice Szkoły Podstawowej w Bielsku. fot. arch. Sołectwa OstrowoPod koniec liturgii uczennice Szkoły Podstawowej w Bielsku, przygotowane przez Dorotę Stube, recytowały wiersze o tematyce dożynkowej. W chwilę później schola parafialna zaśpiewała piosenkę, której motywem przewodnim był chleb.

Tegoroczny wieniec dożynkowy Sołectwa Ostrowo przygotowała, podobnie jak w latach ubiegłych, Anna Bąk. W pomoc przy zbiórce ofiary dożynkowej na potrzeby parafii włączyli się: Karolina Nadolna, Barbara Bartecka, Jacek Giemza, Kaszyński Roman, Roman Bąk i Tomasz Szczepankiewicz.

W tym miejscu chcę bardzo gorąco podziękować Pani Annie Bąk za przygotowanie wieńca. Dziękuję również wszystkim, którzy poświęcili czas na zbiórkę datków pieniężnych na potrzeby naszej parafii. Nie mogę w tym miejscu zapomnieć o naszych młodych mieszkańcach, którzy reprezentowali nasze sołectwo niosąc wieniec dożynkowy- dziękuję wszystkim. Sołtys Józef Gacek.

O godzinie 16.00 w Świetlicy Wiejskiej w Bielsku odbyła się dalsza część obchodów dożynkowych. Wzięli w niej udział również mieszkańcy naszego Sołectwa.

Fotorelację z dożynek zamieszczamy tutaj.