Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek
en fr de pl pt ru es

Druhowie: Dariusz Drgas (pierwszy z lewej) oraz Piotr Nadolny podczs pełnienia straży przy symbolicznym grobie Chrystusa. fot. Marek MatusiakJuż po raz drugi podczas uroczystej liturgii Wielkiego Czwartku 12 druhów z OSP Ostrowo wzięło udział w obrzędzie obmycia stóp. Wśród braci strażackiej byli również członkowie Rady Sołeckiej. Druhowie czynnie uczestniczyli również w liturgii Wielkiego Piątku. Wezmą także udział w obchodach Wielkiej Soboty i Niedzieli Zmartwychwstania.

Wielki Czwartek jest pierwszym dniem tzw. Triduum Paschalnego- trzech dni, podczas których w sposób szczególny Kościół Katolicki celebruje Misterium Męki Pańskiej. Tego dnia we wszystkich świątyniach odprawiana jest uroczysta liturgii mszy św. Czwartek poprzedzający Wielkanoc jest również szczególnym dniem dla kapłanów- tego dnia bowiem Chrystus ustanowił w Wieczerniku sakrament kapłaństwa.

W druhowie chwilę po obrzędzie obmycia stóp. fot. Marek MatusiakJednym z głównych elementów liturgii wielkoczwartkowej jest rytuał obmycia stóp 12 mężczyznom, sprawowany na pamiątkę wydarzeń z Wieczernika, kiedy to Jezus Chrystus obmył stopy swoim Apostołom. Podobnie, jak w roku ubiegłym, proboszcz Witold Zieliński obmył stopy 12 druhom. Strażacy w mundurach galowych, wmaszerowali do kościoła, aby następnie zająć miejsca na ławeczkach ustawionych przed prezbiterium. W chwilę później rozpoczął się obrzęd obmycia. Wśród druhów byli również członkowie Rady Sołeckiej.

Probocz Witold Zieliński umieszcza Najświętszy Sakrament w tabernakulum w tzw. ciemnicy. fot. Marek MatusiakPrzed zakończeniem liturgii miało miejsce przeniesionie Najświętszego Sakramentu  z tabernakulum znajdującego się w prezbiterium do miejsca odosobnienia, tzw. ciemnicy, którą przygotowano po prawej stronie nawy głównej. Sakrament pozostanie w ciemnicy aż do Wielkiej Soboty, kiedy to uroczyście zostanie przeniesiony do prezbiterium. Po zakończeniu liturgii Wielkiego Czwartku druhowie wystawili straż honorową przy Najświętszym Sakramencie.

Wierni w skupieniu uczestniczyli w liturgii Triduum Paschalnego. fot. Marek MatusiakZ kolei w Wielki Piątek, gdy nie sprawuje się mszy św., druhowie  wystawili straże przy grobie Chrystusa. Także w Wielką Sobotę oraz Niedzielę Zmartwychwstania druhowie wezmą udział w uroczytościach wziązanych z obchodami Wielkiej Nocy.

Warto podkreślić, że już kolejne pokolenie strażaków z Ostrowa czynnie angażuje się uroczystości religijne. Szczególne jest to widoczne w okresie Wielkanocy.

Ujęcie z chóru na kosze ze święconkami. fot. Marek MatusiakW Wieką Sobotę o godziznie 13.00 i 14.00 w kościele parafialnym odbyło się tradycjne święcenie potraw. Koszki ze światecznymi smakołykami zostały ustawione wzdłuż nawy głownej. Ich poświęcenia dokonał proboszcz Witold Zieliński.

 

 

ADMINISTRATOR

Fotorelację można obejrzeć tutaj.