Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek
en fr de pl pt ru es

Ogień bezpośrenio zagroził posesji Pawła Luwańskiego. fot. Marek MatusiakOgień, który wybuchł dziś (wtorek, 22 lipca 2014 roku) około godziny 16.00 na jednym z pól w Ostrowie strawił kilka hektarów zboża na pniu. Dzięki akcji strażaków i pomocy mieszkańców udało się zapobiec dużo większym stratom, gdyż zagrożone były pobliskie zabudowania. Ze wstępnych ustaleń wynika, że spaleniu uległo około 10 ha zboża na polach kilku rolników.

Było około godziny 16.00, gdy kilkaset metrów od drogi polnej (tzw. Zapłocie), mieszkańcy Ostrowa zauważyli dym. W chwilę później pojawiła się już ściana ognia. Żywioł w błyskawicznym tempie pochłaniał kolejne hektary zboża na pniu i zaczął stanowić bezpośrednie zagrożenie dla pobliskich posesji.

Paweł Luwański przeżył chwile grozy, gdy ogień zagrażał jego posesji. fot. Marek MatusiakNa miejsce zdarzenia przybył również Burmistrz Ewaryst Matczak (tyłem). Na zdjęciu podczas rozmowy z Józefem Gackiem, Edmundem Kubasikiem oraz Edmundem Dunajem. fot. Marek MatusiakDyżurny Komendy Powiatowej Państwej Straży Pożarnej w Mogilnie zadysponował do pożaru: 2 zastępy  OSP Ostrowo, 2 zastępy OSP Bielsko, 2 zastępy OSP Gębice, 2 zastępy OSP Strzelno, 2 zastępy PSP Mogilno, 1 zastęp OSP Wójcin. Zadysponowane zostały również OSP Orchowo, OSP Słowikowo oraz PSP Słupca. Zastępy te jednak zostały cofnięte z trasy. Do czasu przybycia zastępu z PSP Mogilno, akcją dowodził dh Jan Lewandowski, następnie dowodzenie przejął mł. asp. Mariusz Politowski z KP PSP w Mogilnie.Strażacy walczą z żywiołem. fot. Marek Matusiak

Z pomocą ruszyli również mieszkańcy Ostrowa, którzy pomagali w opanowaniu żywiołu. Sytuacja była bardzo poważna, gdyż ogień kierował się w szybkim tempie w stronę zabudowań. W pewnym momencie ogień dotarł do drogi polnej i zaczął zagrażać posesji Pawła Luwańskiego. Na szczęście, bezpośrednie zagrożenie udało się w porę zażegnać i do wiekszych strat nie doszło.

Rolnicy, którzy w wyniku pożaru ponieśli straty, będą mogli prawdopodobnie liczyć na umorzenie jednej raty podatku rolnego. Taką informację przekazał podczas rozmowy z jednym z poszkodowanych Burmistrz Ewaryst Matczak, który był obecny na miejscu zdarzenia.

Fotorelacja z akcji gaśniczej.

Film z pożaru autorstwa Marka Matusiaka można obejrzeć na stronie OSP Ostrowo.

ADMINISTRATOR, MAREK MATUSIAK współpraca JAN LEWANDOWSKI