Dzisiaj jest: 17 Sierpień 2019    |    Imieniny obchodzą: Anita, Julianna, Jacek
en fr de pl pt ru es

Druhowie podczas prac związanych z odnowieniem figury św. Floriana. fot. Marek MatusiakZbliżająca się Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej stanowi dla druhów sygnał do odnowienia figury ich Patrona- św. Floriana. W trakcie prac strażacy usunęli ubytki w murach, pomalowali je oraz odnowili samą statuetkę Świętego i Matki Bożej.

Strażacy od dziesięcioleci dbają o stan figury św. Floriana. Każdego roku, w okresie poprzedzającym obchody Bożego Ciała druhowie odnawiają obiekt, który na trwałe wpisał się religijny krajobraz Ostrowa.

W tym roku strażacy pracowali przy figurze przez dwa popołudnia. fot Marek MatusiakOstatni taki remont miał miejsce w dniach 11- 12 czerwca 2014 roku. W jego trakcie, podobnie jak w minionych latach, w zakres robót weszły prace związane m.in. z usuwaniem ubytków murach, ich malowaniem, usuwaniem rdzy z ozdobnego opłotowania i jego konserwacją, odświeżeniem figurki Patrona, Matki Bożej.

Figura jest już przygotowana na obchody Uroczytości Bożego Ciała. fot. Marek MatusiakMateriały budowlane oraz malarskie druhowie zakupili we własnym zakresie. Wszystkie prace związane z odnowieniem miejsca kultu wykonują samodzielnie.

Tak więc, dzięki zaangazowaniu druhów, figura św. Floriana jest przygotowana na obchody Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, w które druhowie tradycyjnie się zaangażują.

Figura św. Floriana w pełnej okazałości. fot Marek MatusiakPrace porządkowe wokół odnowionej figury, wykonały Stefania Kubacka, Ewa Kubacka oraz Elżbieta Mazurek. Ponadto z inicjatywy Renaty Trzemżalskiej, na zwięceniu figury zamontowano krzyż. Wcześniejszy, który został nadgryziony zębem czasu, został usunięty.

ADMINISTRATOR współpraca MAREK MATUSIAK